Kripto Para Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bitcoin ve kripto paraların birçok insan tarafından konuşulması ile birlikte, kripto para madenciliği nedir, bitcoin madenciliği nasıl yapılır gibi sorular da sık sık sorulmaya başlandı. Birçok kripto paranın üretilmesini sağlayan ve Bitcoin gibi gibi proof of work algoritmasıyla çalışan coinlerin güvenliğini sağlayan kripto para madenciliği nasıl yapılır hep birlikte bakalım.

Finans piyasalarında onlarca kat artış yaşanan dönem olan boğa piyasası nedir bilmeniz gerekenler ve fazlası!

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bu soruya yanıt bulabilmek için ilk önce Bitcoin’in çıktığı ilk günlere bakmak konunun daha iyi anlaşılabilmesi açısından önemli diye düşünüyoruz.

Bitcoin 2009 yılında geniş kitleler tarafından bilinmeden önce madencilik işlemleri bilgisayarların işlemcileriyle yapılabiliyordu. Daha doğrusu madencilerin kullandığı bilgisayarların işlemcisinden yararlanılarak yapılan işlemler sayesinde yeni Bitcoin’ler ortaya çıkarılabiliyordu. Ancak işlemciler Bitcoin’in tanınmasından sonra iyi bir seçenek olmaktan çıktı diyebiliriz.

Çünkü madenciler arasında rekabet artıyordu. Durum böyle olunca işlemcilere göre daha verimli bir şekilde Bitcoin ağında madencilik yapılmasına olanak tanıyan ekran kartları Bitcoin madenciliği için en verimli yollardan birisi oldu diyebiliriz.

Kripto para dünyasının en önemli oluşumu defi nedir?

Elbette Bitcoin’i tanıyan kitle hızlı bir şekilde artınca madencilik yaparak Bitcoin elde etmek isteyen sayısı da arttı. Bitcoin elde etme zorluğu Bitcoin ağına yeni madencilerin katılmasıyla gittikçe artmaya başladı. Ve ekran kartları da belirli bir süre sonra verimlilik ve kazanç açısından gelişmiş teknolojilere göre geride kaldı diyebiliriz.

Bu arada işlemciler (CPU) ile ekran kartları (GPU) arasında çok ciddi farkın bulunduğunu da belirtelim. İşlemci kullanarak Bitcoin madenciliği yaptığınızda, ekran kartı kullanan bir madenciye göre 80 kat daha verimli olduğunu söyleyelim.

Ancak madencilerin kullandığı cihazların serüveni bu noktada kalmadı ve değişmeye devam etti. İşlemciler, ekran kartları derken, güçleri bu bileşenlere göre daha fazla olan ASIC’ler ortaya çıktı. Ve binlerce kripto para madencisi ASIC kullanmaya başladı.

ASIC’ler günümüzde de Bitcoin madencileri tarafından kullanılmaya devam ediyor. Ancak ASIC’lerin yeni modelleri de geçmişteki modellere kıyasla daha verimli ve gelişmiş bir şekilde çalışıyor. Belirtmekte fayda var Bitcoin madenciliği için kullanılan ASIC’lerin değeri binlerce dolar. Ve elektrik giderleri de ortaya çıkınca Bitcoin madenciliği yapmak isteyenlerin bu noktada ciddi bir şekilde yatırım yapmaları gerekiyor.

Gelelim yazımızın kısa bir özetine. Bitcoin madenciliği evde yapılabilir mi? Bu soru yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi Bitcoin ilk çıktığında bunun mümkün olacağını yönündeydik. Ancak içerisinde bulunduğumuz 2022 yılında Bitcoin madenciliği milyarlarca dolar yatırımın döndüğü ve binlerce ASIC kullanılan madencilik çiftliklerinde yapıldığı bir sektöre dönüştü.

sponsorlu bağlantılar

Benzer İçerikler

Yorum Ekle